פיצויי פיטורים

מגיע היום שבו אתה מגלה, או יותר נכון, מודיעים לך, שאתה לא ממשיך יותר לעבוד במקום העבודה. תמיד יכולה להיות סיבה מוצדקת יותר או פחות להגשת מכתב הפיטורים הזה, אבל דבר אחד בטוח והוא שיש לך את כל הזכויות המגיעות במסגרת הליך הפיטורים.

העניין הוא שמרבית האנשים לא בהכרח מכירים את כל נושא הזכויות והחובות של דיני העבודה, ולכן כאשר מגיע שלב הפיטורים, לא תמיד יודעים להתמודד עם מה שקורה והמעורבות הרגשית לעתים מקשה על ההבנה של הסיטואציה.

בתור התחלה, צריך לזכור כי על מנת שהעובד יוכל ליהנות מתשלום פיצויי פיטורים לאחר שהמעסיק שלו פיטר אותו, חייבים להתקיים שלושה תנאים:
1. התנאי הראשון לקבלת פיצויי פיטורים הוא שצריכים להתקיים יחסי עובד-מעסיק בין שני הצדדים.
2. התנאי השני לקבלת פיצויי פיטורים הוא שרק המעסיק יכול לפטר את העובד שלו ולא אף גורם אחר מטעמו.
3. התנאי השלישי לקבלת פיצויי פיטורים הוא שהעובד צריך לעבוד אצל המעסיק לפחות שנה.

כל התנאים המצטברים הללו, לזכאות בפיצויי פיטורים, הם מה שמפריד בין הליך חוקי ובין הליך שאינו חוקי. צריך וחשוב מאוד להקפיד על ההגדרות הללו, על מנת שלא ניתן יהיה להבחין בניצול לשמו.

אחד התחומים בפיצויי פיטורים שיש להבין בהם הוא חישוב דמי פיצויי פיטורים. הרי אם כבר מפטרים, אז יש את הזכות לקבל את סכומי הכסף שנצברו לטובת המעמד המדובר. חשוב לדעת בדיוק למה זכאי העובד וכמובן גם עד איזה סכום המעסיק יכול לשלם.

למרות זאת, אם מסיבה כלשהי נוצר מצב שבו המעסיק אינו משתף פעולה ואינו עומד בהתחייבויותיו הנדרשות על פי חוק לתשלום פיצויי פיטורים ושאר זכויות סוציאליות, ניתן להפעיל נגדו הליך משפטי מאוד ברור במסגרת תביעה בבית הדין לעבודה, על מנת שהדבר יוסדר בהתאם למיצוי זכויות העובד או העובדת.

אך בטרם ניגשים לשערי בית הדין לעבודה, כדי לתבוע פיצויי פיטורים יש להתייעץ עם עורך דין מומחה לדיני עבודה.

בנוסף, לפני הגשת תביעה לתשלום פיצויי פיטורים, יש לא מעט דגשים שצריך לשים לב אליהם, כמו צילום קבוע של דוח שעות הנוכחות החודשי, על מנת ששום שעה של עבודה לא "תיעלם" לה. חשוב גם לוודא שיודעים לקרוא את תלוש המשכורת על מנת שכל הזכויות הסוציאליות שאמורות להגיע, תשולמנה.

הטיפ החשוב ביותר הוא פשוט להיות מודעים לעצם העובדה שמגיעות לכל אחד ואחת כל הזכויות הסוציאליות מעצם ההגדרה של יחסי עובד-מעסיק.

לאור מורכבות התחום של דיני עבודה בישראל בכלל ותביעות לתשלום פיצויי פיטורים בפרט, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בתחום המשפטי, ושהוא בעל ניסיון מקצועי בליטיגציה בבתי דין לעבודה. משרדנו עוסק בדיני עבודה מזה שנים רבות, ועו"ד אורי ישראל פז מתמחה הן במיצוי זכויות עובדים והן בהגנה על זכויות מעסיקים.

הרשמה לניוזלטר:

הרשמו לניוזלטר של Uplaw ונשלח לכם מאמרים מרתקים.